Все про щебінь
  • Закладки
Технологія виробництва

Щебінь - найбільш широко застосовуваний продукт видобутку й переробки нерудних будівельних матеріалів. Гадана простота виробництва щебеню - дроблення гірських порід - оманна, тому що сучасні технології виробництва будівельних матеріалів і виробів на їхній основі пред'являють усе більш високі вимоги до якості щебеню, який застосовується, в основному, як заповнювач при виробництві бетонів, асфальтобетонів і дорожніх покриттів.

Етап 1: Розробка родовищ і видобуток кам’яного буту

Технологія виробництва щебеню включає в себе два основних етапи. Перший етап - це видобуток кам'яного буту, а другий - переробка буту на щебінь (дроблення та грохочення).

Вихідна сировина

 

Існує 4 основних види сировинного матеріалу, що використовуються для одержання щебеню:

  • Тверда (магматична) гірська порода (граніт, базальт і т.д.); 
  • Осадова гірська порода (вапняк, пісок, гравій, галька);
  • Вторинний щебінь, що одержують в процесі дроблення будівельного сміття - бетону, цегли, асфальту;
  • Шлаковий щебінь, що отримують шляхом дроблення відвальних металургійних шлаків або спеціальною обробкою рідких шлакових розплавів (литий шлаковий щебінь).

 

Поклади осадових нерудних матеріалів, а особливо алювіальних (галька, гравій,пісок), що відкладаються у постійних водних потоках (річки, струмки) зустрічаються дуже рідко, тому що майже повністю вичерпані. Їх поступово замінили поклади морського щебеню, як прекрасний альтернативний матеріал. Його геологічна природа така ж як і у річкового щебеню. Морський щебінь може слугувати сировиною для високоякісного бетону та добре підходить для виробництва інноваційних бетонів.

Клесівський кар’єр нерудних копалин "Технобуд"

Гірничі роботи на Кощіївському кар'єрі. Гідромолот.

Гірничі роботи проводяться у відповідності із робочими проектами гірничих робіт та щорічними календарними планами робіт у межах гірничих і земельних відводів та спеціальних дозволів на користування надрами.

 

При видобутку кам'яного буту (гранітного чи гравійного) відкритим способом створюється кар'єр. На першому етапі його формування проводяться так звані розкривні роботи, в результаті яких знімається верхній шар пухких осадових порід.

 

Розкривні породи, що не містять корисних компонентів, поміщають у зовнішні та внутрішні відвали або використовують як будівельну мінеральну сировину (напр., глини, піски, вапняки, крейда і ін.).

 

Потім, від підготовленого для видобутку кам'яного тіла поступово відділяються досить значні блоки (негабарити), які і піддаються обробці. Зазвичай для їх відділення буряться спеціальні шурфи (невеликого діаметра свердловини), куди закладаються вибухові заряди. Прорахований і грамотно спрямований вибух (традиційно на українських кар'єрах вони проводяться у чітко визначений час) дозволяє відокремити блок необхідної величини, не пошкодивши при цьому його якості.

 

Навантаження кам'яних блоків здійснюється екскаваторами. Транспортування корисних копалин до приймальних бункерів дробарно-сортувальних цехів і розкривних порід у відвали здійснюється автосамоскидами.

Етап 2: Переробка кам’яного буту на щебінь

Після добування сировина транспортується на дробильно-сортувальний завод для переробки.

Технологічний процес виробництва щебеню можна умовно розділити на три три стадії:

  • стадія первинного дроблення,
  • стадія вторинного дроблення,
  • сортування роздробленої маси на класи крупності.

На першій стадії бут завантажується в приймальний бункер живильника, живильник здійснює рівномірну подачу гірської маси в дробарку первинного дроблення, дробарка подрібнює бут на шматки середнього розміру.

 

На другій стадії  гірська маса, розроблена до шматків середнього розміру, за допомогою стрічкового транспортера, подається в дробарку вторинного дроблення. Там маса дробиться на шматки дрібнішого розміру.

 

На третій стадії подроблена маса подається на грохот для просіювання. За допомогою грохочення просіяна гірська маса поділяється на товарні фракції, а завдяки виносним стрічковим транспортерам кожна фракція щебеню складується окремо.

 

Деякі види сировини, наприклад, гравій та пісок, проходять додаткову обробку, яка включає миття та очищення.

Працівник Кощіївського кар'єру

  • Закладки

Продукція високої якості

Маючи позицію одного з найбільших виробників щебеню на українському ринку, "Лафарж" в Україні дбає про високу якість виготовленої продукції.

Щебенева продукція заводів має сертифікати відповідності ДСТУ, всі необхідні паспорти якості та допущений до застосування в галузі житлового та промислового виробництва, а також будівництва доріг.

 

LafargeHolcim. Cement, aggregates, Concrete.